Trojmiasto.pl: Nauka

Pomaluj tysiąclatkę. Szkoły czekają na projekty
Pomaluj tysiąclatkę. Szkoły czekają na projekty Konkurs na projekt nowej elewacji trzech budynków szkół tzw. tysiąclatek ogłosił Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Szkoły te to kilkupiętrowe budynki, które wzniesiono na kształt pawilonów, powstały na przełomie lat 50. i 60. Teraz czekają na nową kolorystykę, która będzie nawiązywać do funkcji, jaką pełni to miejsce.
więcejJuwenalia Gdańskie - studenci połączyli siły
Juwenalia Gdańskie - studenci połączyli siły Po wielu latach udało się osiągnąć porozumienie. Sześć gdańskich uczelni publicznych wspólnie zorganizuje Juwenalia. W dniach 24-27 maja na placu Zebrań Ludowych oraz Targu Węglowym odbędą się koncerty oraz szereg imprez towarzyszących.
więcejJak zostać ratownikiem wodnym?
Jak zostać ratownikiem wodnym? Ratownictwo wodne to praca, która wymaga poświęcenia, ale "kokosów" nie przynosi. To nie "słoneczny patrol" - przyznają osoby, które co roku strzegą bezpieczeństwa plażowiczów. Dla jednych to sposób na wakacje, dla innych szkoła życia i realizacja marzeń, ale żeby zostać ratownikiem konieczne jest przejście odpowiedniego szkolenia. Trójmiejskie kąpieliska wciąż szukają chętnych do tej odpowiedzialnej pracy.
więcejPrywatna szkoła inwestycją w edukację?
Prywatna szkoła inwestycją w edukację? Prywatna czy publiczna? To pytanie zadają sobie rodzice stojący przed trudnym wyborem szkoły dla dziecka. Czy nasza pociecha będzie się dobrze czuła w szkole, czy znajdzie kolegów, czy poziom nauczania będzie wysoki - o te kwestie starają się zadbać rodzice. Większość dzieci uczęszcza do szkół państwowych, ale coraz bardziej popularne stają się szkoły prywatne. Kuszą bogatą ofertą zajęć pozalekcyjnych, małymi klasami i indywidualną pracą z uczniem. Czy jednak oznacza to, że szkoły prywatne oferują wyższy poziom nauczania?
więcejMaturzyści: To były łatwe egzaminy
Maturzyści: To były łatwe egzaminy - Matura była... łatwa, zresztą jak co roku - przyznają absolwenci, którzy we wtorek przystąpili do egzaminu z języka angielskiego. Po obowiązkowym polskim i matematyce był to sprawdzian, w którym udział brała zdecydowana większość uczniów. W Trójmieście do egzaminu dojrzałości z przedmiotów obowiązkowych przystąpiło 6,7 tys. uczniów. Zapytaliśmy ich, z jakim przedmiotem mieli największe trudności oraz jakie mają plany na przyszłość.
więcejMatura 2018. Pierwszy egzamin mają za sobą
Matura 2018. Pierwszy egzamin mają za sobą Kiedy wielu mieszkańców Trójmiasta odpoczywa podczas majówki, oni wykorzystują ostatnie chwile, żeby przygotować się do egzaminu dojrzałości. Już w piątek 4 maja ponad 16,5 tys. uczniów z 342 szkół na Pomorzu przystąpi do pierwszego egzaminu maturalnego z języka polskiego. Z kolei w poniedziałek maturzyści zmierzą się z królową nauk, i w kolejnym dniu z egzaminem z języka angielskiego.
więcejSudenci zadaszyli halę w kilka godzin
Sudenci zadaszyli halę w kilka godzin Liczył się czas budowy konstrukcji, liczba zużytych materiałów, a przede wszystkim wytrzymałość - przez dwa dni 23 studentów z Politechniki Gdańskiej konkurowało budując konstrukcję zadaszenia hali. Najlepsza grupa wygrała płatny staż w korporacji budowlanej.
więcejBędzie "dogrywka" w przedszkolach po rekrutacji
Będzie "dogrywka" w przedszkolach po rekrutacji 1400 dzieci poza listą przyjętych do przedszkoli - tak wygląda sytuacja po pierwszej turze rekrutacji w Gdańsku. W rzeczywistości do placówek nie zakwalifikowało się nieco ponad tysiąc dzieci, ale część rodziców nie potwierdziła jednak, że chce zapisać swoje dziecko. Rekrutacja uzupełniająca w Gdańsku rusza 9 maja. Z kolei w Gdyni urzędnicy czekają jeszcze na deklaracje rodziców. Bez problemów podczas rekrutacji obyło się w Sopocie.
więcejWstępna zgoda na mieszkania na terenie UG
Wstępna zgoda na mieszkania na terenie UG Wraca temat planu zagospodarowania dla terenów Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego i Wita Stwosza . Miejscy urbaniści wprawdzie nie zgodzili się 40-metrowy budynek, jak chciała tego uczelnia, ale na fragmencie terenu zgodzili się na zabudowę o osiem metrów niższą. Uczelnia chce tu wybudować mieszkania dla kadry naukowej, choć plan dopuszcza także zwykłe mieszkania deweloperskie.
więcejTrudny zawód nauczyciela? Dyskusja po krytyce 3-klasistki
Trudny zawód nauczyciela? Dyskusja po krytyce 3-klasistki "Miałaś opowiedzieć o tym jak dziewczynki robiły zakupy. Oprócz tego zapisujesz rozmowy swoich bohaterów - tej umiejętności jeszcze nie wyćwiczyliśmy" - to zdanie nauczycielki z Trójmiasta oceniającej pracę uczennicy trzeciej klasy wywołało w ostatnich dniach ogromną dyskusję o relacjach nauczyciel-uczeń. Jedni przekonują, że nauczycielka ukarała dziecko za wykazanie się kreatywnością i nie ma pojęcia o nauczaniu, inni przekonują, że to jedna sytuacja, która uderza w pozostałych nauczycieli, którzy sobie świetnie radzą.
więcej