Trojmiasto.pl: Nauka

Międzynarodowi maturzyści z Gdyni ze świetnymi wynikami
Międzynarodowi maturzyści z Gdyni ze świetnymi wynikami Czterdziestu absolwentów gdyńskiej "Trójki" zdało międzynarodową maturę na bardzo wysokim poziomie - przyznaje Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO w Gdyni oraz Gdynia IBO World School 0704. Łącznie aż 16 absolwentów na 40 zdających maturę IBO w Gdyni uzyskało 40 i więcej punktów na 45 możliwych. W gdyńskiej szkole już 981 absolwentów, najwięcej w Polsce, uzyskało Dyplom International Baccalaureate Organization.
więcejStudenci zaprezentowali swój bolid
Studenci zaprezentowali swój bolid Studenci Politechniki Gdańskiej dopięli swego - zebrali potrzebne środki i ukończyli budowę bolidu, którym już niebawem wystartują w studenckiej Formule 1. W piątek oficjalnie zaprezentowali swoją maszynę.
więcejPodręcznik do chemii z 1863 r. na PG
Podręcznik do chemii z 1863 r. na PG Biblioteka Politechniki Gdańskiej wzbogaciła się o drogocenny eksponat - wydany ponad 150 lat temu niemiecki podręcznik do chemii. Książkę podarował uczelni Andrzej Urbańczyk, żeglarz i pisarz wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, a przy tym absolwent Wydziału Chemicznego z 1960 roku.
więcejUstawa Gowina przyjęta przez Sejm
Ustawa Gowina przyjęta przez Sejm We wtorek przed północą Sejm przyjął z poprawkami ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Ustawa 2.0) i przepisy ją wprowadzające. Głosowało za nią 233 posłów. W przyszłym tygodniu ustawą zajmą się senatorowie, potem będzie oczekiwać na podpis Prezydenta RP. Przeciw proponowanym zmianom w ostatnich tygodniach protestowali studenci i pracownicy naukowi największych uczelni w kraju.
więcejWolne miejsca dla przedszkolaków w Gdańsku
Wolne miejsca dla przedszkolaków w Gdańsku Na gdańskich przedszkolaków wciąż czeka około 555 wolnych miejsc w placówkach. Łączna liczba miejsc w gdańskich przedszkolach i zerówkach szkolnych w tym roku wyniosła 11 342. Po zakończeniu drugiej tury rekrutacji zakwalifikowało się 621 kandydatów, na miejsce w przedszkolu czeka jeszcze około 337 osób. Z kolei 20 sierpnia rozpocznie się rekrutacja dla dzieci spoza Gminy Miasta Gdańska.
więcejSą wyniki tegorocznych matur
Są wyniki tegorocznych matur Tegoroczni maturzyści poznali wyniki egzaminów dojrzałości. Z egzaminem maturalnym dobrze poradziło sobie na Pomorzu 77,1 proc. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Problem z uzyskaniem pozytywnego wyniku miało z kolei 6,6 proc. uczniów - właśnie taki odsetek uczniów nie zdał matury. Pozostałe 16,3 procent uczniów, którzy nie zaliczyli egzaminu z jednego przedmiotu ma prawo przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu br.
więcejStudenci zarobią ucząc się zawodu
Studenci zarobią ucząc się zawodu Studenci będą kształcić się zarówno na uczelni, jak i u pracodawcy, zdobywając wiedzę akademicką oraz praktyczne umiejętności - Akademia Marynarki Wojennej jako pierwsza publiczna uczelnia na Pomorzu zdobyła 3 mln z środków z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na prowadzenie studiów dualnych. W ciągu czterech lat skorzystać może z niego kilkuset studentów Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich. Połączenie pracy z nauką to jedno z głównych założeń ustawy 2.0 Jarosława Gowina.
więcejBiskupia Górka w wizjach studentów
Biskupia Górka w wizjach studentów Gdańsk przygotowuje rewitalizację kilku dzielnic, w tym Biskupiej Górki. W ramach poszukiwania rozwiązań, które wzbogacą dzielnicę po rewitalizacji na Politechnice Gdańskiej przeprowadzony został studencki konkurs na projekt centrum kongresowego, które mogłoby w przyszłości stanąć przy ul. Biskupiej .
więcejJak zapewnić dziecku opiekę w wakacje?
Jak zapewnić dziecku opiekę w wakacje? Problem zapewnienia wakacyjnej opieki dzieciom w wieku wczesnoszkolnym powraca jak bumerang. Z pomocą przychodzą samorządy, organizując dla nich półkolonie oraz zapewniając szereg innych atrakcji. Czy jednak taka pomoc jest wystarczająca i załatwia sprawę?
więcejFilologia nie tylko dla tłumaczy. Niszowe języki coraz popularniejsze
Filologia nie tylko dla tłumaczy. Niszowe języki coraz popularniejsze Największe zainteresowanie na rynku pracy wzbudzają osoby znające dobrze języki obce, a tych właśnie można nauczyć się między innymi na studiach filologicznych. Dzisiaj absolwent filologii to nie tylko przyszły nauczyciel języków obcych. Perspektyw zatrudnienia jest tyle, ile samych kierunków filologicznych. Sprawdzamy, co proponują trójmiejskie uczelnie.
więcej