Trojmiasto.pl: Kultura

Andre Rieu wystąpił w Ergo Arenie
Andre Rieu wystąpił w Ergo Arenie Z rozmachem, blichtrem, ale przede wszystkim z niesamowitą energią i radością, które od pierwszej chwili udzieliły się słuchaczom - tak w skrócie można opisać sobotni koncert André Rieu w Ergo Arenie. Siedmiotysięczna publiczność była zachwycona, odśpiewała skrzypkowi "Sto lat" i długimi owacjami domagała się kolejnych bisów.
więcejNagroda za remont Komory Palowej
Nagroda za remont Komory Palowej Sybilla - najważniejsza nagroda w polskim muzealnictwie - trafiła w tym roku do Muzeum Gdańska, za prace konserwatorskie przeprowadzone w Komorze Palowej Ratusza Głównego Miasta . Wyróżniono też wystawy w Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum II Wojny Światowej i w skansenie we Wdzydzach Kiszewskich.
więcejLekcja historii w bokserskim ringu
Lekcja historii w bokserskim ringu Więzień z Auschwitz i obozowy kapo zmierzą się na ringu bokserskim podczas inscenizacji, która w sobotę wieczorem odbędzie się w klubie bokserskim Ring3City na terenie dawnej stoczni. To jedno z wydarzeń imprezy przypominającej postać przedwojennego wicemistrza Polski w boksie Tadeusza Pietrzykowskiego, którą organizuje Muzeum II Wojny Światowej.
więcejPowstała Pomorska Nagroda Literacka
Powstała Pomorska Nagroda Literacka Pomorze powinno mieć swoją nagrodę literacką - tak uznali przedstawiciele województwa w porozumieniu z dyrekcją Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Efektem jest Pomorska Nagroda Literacka "Wiatr od morza", która w październiku przyznana zostanie po raz pierwszy w trzech kategoriach.
więcejPrzegląd wystaw w muzeach
Przegląd wystaw w muzeach Dla prawdziwych pasjonatów wystaw w muzeach i galeriach maj to nie tylko Noc Muzeów. Choć to zacna impreza i nie można jej odmówić polotu, to jednak dla stałych bywalców jest to tylko jeden z punktów programu, jaki oferują instytucje kulturalne. Co zatem warto zobaczyć w maju i czerwcu?
więcejAlfabet R@Portu. Podsumowanie festiwalu
Alfabet R@Portu. Podsumowanie festiwalu Jaki był tegoroczny Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port? Podsumowujemy największą teatralną imprezę Gdyni za pomocą teatralnego alfabetu.
więcejGwiazdy w Operze Leśnej z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza
Gwiazdy w Operze Leśnej z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza Hanna Banaszak, Grzegorz Turnau, Sebastian Karpiel-Bułecka, Jacek Wójcicki i wielu innych w jedynym takim koncercie w Polsce. Wspólnie zaprezentują muzykę Jana Kantego Pawluśkiewicza w niespotykanej dotąd odsłonie. Koncert odbędzie się 2 sierpnia w Operze Leśnej w Sopocie.
więcejTłumy na kolejnej Nocy Muzeów
Tłumy na kolejnej Nocy Muzeów Europejska Noc Muzeów to świetna okazja, żeby zobaczyć dobrze znane muzea w zupełnie nowej odsłonie. W nocy z soboty na niedzielę ponad 50 trójmiejskich instytucji kulturalnych przygotowało specjalne atrakcje dla zwiedzających. Odwiedziliśmy z kamerą gdyńskie Muzeum Emigracji i wrzeszczański Garnizon Kultury.
więcejPo Rewii Jubileuszowej "Urodziny"
Po Rewii Jubileuszowej "Urodziny" Data 18 maja 1958 roku jest szczególna w historii naszego Teatru Muzycznego. Wtedy nowo utworzony Teatr Muzyczny w Gdańsku zagrał w Nowym Porcie swój pierwszy spektakl - "Bal w operze". Dokładnie 60 lat później artyści Teatru Muzycznego, świętując 60-lecie Teatru, złożyli hołd kolegom artystom z poprzednich epok, przypominając fragmenty spektakli z kilkudziesięciu lat w swoim jubileuszowym programie "Urodziny".
więcejWirtuoz akordeonu, kolekcjoner i animator
Wirtuoz akordeonu, kolekcjoner i animator Jest wirtuozem akordeonu, ale i propagatorem muzyki wykonywanej na tym instrumencie. Z jego inicjatywy powstało pierwsze w Polsce Muzeum Akordeonów i instrumentów pokrewnych, a Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy, który od kilkunastu lat organizuje w Sulęczynie, wypracował sobie rangę najważniejszej imprezy tego typu w Polsce. Z Pawłem A. Nowakiem, który podczas koncertu 20 maja w Oliwskim Ratuszu Kultury będzie promował swoją najnowszą płytę "Accordion Virtuoso", rozmawiamy m. in. o trudnych akordeonowych początkach, miłości do Kaszub oraz imponującej kolekcji instrumentów.
więcej