Trojmiasto.pl: Kultura

Muzyka Chopina na przedprożach gdańskich kamienic
Muzyka Chopina na przedprożach gdańskich kamienic Dziś, w sobotę 7 lipca, w godz. 11-18 z przedproży trzech gdańskich kamienic rozbrzmiewa muzyka wykonywana przez pedagogów i studentów Akademii Muzycznej oraz uczniów szkół muzycznych. W programie znalazły się nie tylko utwory Fryderyka Chopina, którego nazwiskiem firmowane jest wydarzenie, ale także dzieła kompozytorów tworzących w XIX i XX wieku.
więcejZbliża się Festiwal Szekspirowski
Zbliża się Festiwal Szekspirowski Ponownie Festiwal Szekspirowski składał się będzie z dwóch nurtów - Nurtu Głównego, w którym skupione są najważniejsze propozycje festiwalu oraz SzekspirOFF-a w międzynarodowej obsadzie. Impreza potrwa od 27 lipca do 5 sierpnia na terenie Gdańska i Sopotu - w tym czasie zobaczyć można aż 25 różnych spektakli.
więcejRusza festiwal Gdynia Design Days
Rusza festiwal Gdynia Design Days - Nasz świat jest przeładowany informacjami, technologią i przedmiotami. Chcemy pokazać, jak z tej wirtualnej rzeczywistości choć na chwilę znaleźć się świecie offline - mówią organizatorzy festiwalu Gdynia Design Days, w ramach którego od 6 do 15 lipca w kilkunastu miejscach w mieście odbędzie się kilkadziesiąt przeróżnych wydarzeń: wystaw, warsztatów, spotkań czy pokazów filmowych.
więcejCo ciekawego latem w Teatrze Atelier
Co ciekawego latem w Teatrze Atelier Bogate Lato Teatralne proponuje Teatr Atelier, który startuje już 5 lipca koncertem Marcina Januszkiewicza. Poza tym czeka nas prapremiera spektaklu Andre Ochodlo, światowa premiera muzyczna czy jubileuszowa gala, połączona ze specjalnie zainscenizowanym na tę okoliczność spektaklem Krystyny Jandy. Nie zabraknie też finalistów tradycyjnie już prezentowanego w Sopocie Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej".
więcejDwa Teatry rosną w siłę. Podsumowanie
Dwa Teatry rosną w siłę. Podsumowanie Dwa razy więcej niż dotychczas spektakli telewizyjnych, wysoki poziom teatru TV oraz słuchowisk oraz wielkie zainteresowanie spotkaniami z gwiazdami - to najjaśniejsze punkty Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2018". Szkoda, że organizacja imprezy wciąż jest do poprawki.
więcejWarcisław Kunc: spróbowałem przebić mur
Warcisław Kunc: spróbowałem przebić mur Bez konkretnych zmian w relacjach dyrektor - związki zawodowe - organizator, sukces tej instytucji jest wykluczony. Dopóki pracownicy i związkowcy nie zrozumieją, że brudów nie należy wynosić na zewnątrz, dopóty Opera Bałtycka będzie instytucją skazaną na niepowodzenie - mówi w rozmowie podsumowującej swoją pracę w Operze Bałtyckiej Warcisław Kunc, były już dyrektor Opery Bałtyckiej.
więcejNowy pomysł Teatru BOTO
Nowy pomysł Teatru BOTO Wydawałoby się, że w swojej siedzibie BOTO sięgać będzie głównie po sprawdzone rozwiązania. Na szczęście twórcy związani z Teatrem BOTO nie zapominają o swoich eksperymentalnych korzeniach. Pilotażowy "odcinek" planowanych na jesień czytań performatywnych - rozpisany na dwa głosy i kilka instrumentów "Solo" Andrzeja Stasiuka, wykonany 1 lipca - wypadł obiecująco.
więcejCenny obraz z XVII w. w gdańskim muzeum
Cenny obraz z XVII w. w gdańskim muzeum Muzeum Narodowe w Gdańsku wzbogaciło się o ważne dzieło, związane z historią Gdańska. Mowa o obrazie "Zesłanie Ducha Świętego" wybitnego gdańskiego malarza Izaaka van den Blocke`a, który przez kilkadziesiąt lat uznawany był za utracony. Obraz zostanie odrestaurowany i umieszczony w stałej Galerii Nowożytnego Malarstwa Gdańskiego w Muzeum Narodowym w Gdańsku .
więcejNie żyje Joanna Puzyna-Chojka
Nie żyje Joanna Puzyna-Chojka Niestety, trójmiejska teatrologia straciła kolejną, po osobie Jana Ciechowicza, ważną postać. W wypadku podczas urlopu na Bałkanach zginęła dr Joanna Puzyna-Chojka. W sierpniu skończyłaby 49 lat.
więcejFestiwale, Chopin i muzyka w plenerze
Festiwale, Chopin i muzyka w plenerze Festiwale organowe w Oliwie i w bazylice Mariackiej, muzyka Chopina na przedprożach i nad wodami Motławy, koncerty plenerowe i kameralne to skromny zarys tego, co czeka na melomanów w lipcu. Choć początek lata będzie raczej spokojny, ciekawych propozycji na spędzenie czasu z muzyką klasyczną nie brakuje.
więcej