Trojmiasto.pl: Historia

Stacje benzynowe w dawnym Gdańsku
Stacje benzynowe w dawnym Gdańsku Zaczęły pojawiać się krajobrazie miasta w pierwszych latach XX w., ale dopiero w okresie międzywojennym część z nich zaczęła przeobrażać się w ważne punkty na mapie drogowej Gdańska. Te, które przetrwały do dziś, są znakami jednego z ważniejszych w okresie międzywojennym zjawiska: gwałtownego rozwoju motoryzacji.
więcej90 lat temu też narzekano na (nie)odśnieżanie
90 lat temu też narzekano na (nie)odśnieżanie 90 lat temu wschodnia cześć Bałtyku była o tej porze roku już zamarznięta. "Gazeta Gdańska - Echo Gdańskie" z 27 listopada donosiła, że "wskutek trwającego przez szereg dni silnego mrozu, zatoki Fryska i Kurońska pokryły się grubą warstwą lodu, wskutek czego cały ruch statków został wstrzymany". Z ruchem problem mieli też piesi, którzy nie mogli doprosić się odśnieżenia chodników w Gdyni i w Gdańsku.
więcejZapomniane miejsce: Jägerhof, czyli Dwór Myśliwego
Zapomniane miejsce: Jägerhof, czyli Dwór Myśliwego W okolicach Gdańska na przestrzeni dziejów istniało sporo różnej wielkości dworów. Niestety, niewiele z nich przetrwało. Dziś przypominamy jeden z nich: Jägerhof, czyli Dwór Myśliwego.
więcejGdynia: hotel w zabytkowym budynku
Gdynia: hotel w zabytkowym budynku 42 pokoje hotelowe znajdą się w zabytkowym budynku przy ul. Starowiejskiej w centrum Gdyni. Remont powstałego w 1928 roku budynku zacznie się lada dzień i zakończy w kwietniu. Hotel, którego wnętrza mają nawiązywać do muzyki rozrywkowej, pierwszych gości przyjmie latem.
więcejBudynek LOT: od szklanego pałacu do blaszaka
Budynek LOT: od szklanego pałacu do blaszaka 27 listopada minęło 56 lat od oddania do użytku pawilonu meblowego, który po latach stał się słynnym "LOT-em" Nim zaniedbana ikona gdańskiej nowoczesności na zawsze zniknie z przestrzeni miasta warto przypomnieć jej historię.
więcejHistorie kulinarne: retro knajpki
Historie kulinarne: retro knajpki Lubię zaglądać do nadgryzionych zębem czasu zakątków Trójmiasta i poznawać ich historię (mój ulubiony dział na Trójmiasto.pl to Historia). Szczególną grupę stanowią retro miejscówki kulinarne, restauracje, kawiarnie, bary, które jakimś cudem przetrwały ustrojowe zawirowania i trwają po dziś dzień. W kolejnym tekście z cyklu "Trójmiejskie historie kulinarne" piszę o ukochanych miejscach z tradycją. Ostatnio próbowałam wraz z czytelnikami rozwiązać odwieczny problem co jest lepsze jesienią: sernik czy szarlotka?
więcejDebiut w Gdyni szczęśliwy dla reprezentacji Polski
Debiut w Gdyni szczęśliwy dla reprezentacji Polski Gdy w sierpniu 1991 r. na murawę starego stadionu piłkarskiego przy ul. Olimpijskiej w Gdyni wybiegło kilka gwiazd polskiej i europejskiej piłki nożnej, była to nie lada sensacja. Przeciwnikami Polaków w meczu towarzyskim byli Szwedzi. Warto przypomnieć ten nieco zapomniany piłkarski epizod z Gdyni, zakończony zwycięstwem Polaków 2:0.
więcejZaginiona fontanna: GIWK obiecuje pomoc
Zaginiona fontanna: GIWK obiecuje pomoc Jeśli fontanna z Małego Błędnika zostanie odnaleziona, GIWK włączy się w jej przywrócenie na skwerze przy Targu Rakowym - deklaruje Jacek Skarbek, prezes spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. Obiecał również, że na podstawie dokumentacji wodociągowej spróbuje określić dokładną lokalizację manierystycznego wodotrysku.
więcejZaginiona fontanna z Małego Błędnika
Zaginiona fontanna z Małego Błędnika Do początku lat 70., na skwerze pomiędzy Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Bramą Wyżynną, znajdował się kamienny wodotrysk. Pochodząca z końca XIX wieku fontanna została zdemontowana podczas przebudowy Wałów Jagiellońskich. Po zakończeniu prac nie powróciła na swoje miejsce, a jej dalsze losy pozostają nieznane. Czy istnieje jakakolwiek szansa na jej odnalezienie?
więcejRuiny lotniczej latarni w Złotej Karczmie
Ruiny lotniczej latarni w Złotej Karczmie Dawniej była szczytem techniki, dzięki której samoloty mogły latać po zmroku na trasie Berlin-Królewiec. Dziś po latarni lotniczej w Złotej Karczmie pozostał tylko fundament i fragmenty metalowej konstrukcji.
więcej