Trojmiasto.pl: Historia

Lata mijają, a problemy (prawie) te same
Lata mijają, a problemy (prawie) te same 80 i 90 lat temu, w Gdyni, Sopocie i Gdańsku problemy były podobne do tych, jakie mamy dziś.
więcejLekcja historii w bokserskim ringu
Lekcja historii w bokserskim ringu Więzień z Auschwitz i obozowy kapo zmierzą się na ringu bokserskim podczas inscenizacji, która w sobotę wieczorem odbędzie się w klubie bokserskim Ring3City na terenie dawnej stoczni. To jedno z wydarzeń imprezy przypominającej postać przedwojennego wicemistrza Polski w boksie Tadeusza Pietrzykowskiego, którą organizuje Muzeum II Wojny Światowej.
więcej"Chatka Puchatków" przez Atlantyk żeglowała
"Chatka Puchatków" przez Atlantyk żeglowała Historia polskiego żeglarstwa pełna jest wyjątkowych żeglarzy, którzy osiągnęli rzeczy trudno wyobrażalne. Wystarczy wspomnieć Krystynę Chojnowską-Liskiewicz (pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła Ziemię), Władysława Wagnera (pierwszy Polak, który opłynął kulę ziemską) czy Leonida Teligę (pierwszy Polak, który opłynął kulę ziemską jednym jachtem - Wagner podczas swojej wyprawy korzystał z trzech). Do tego grona możemy śmiało zaliczyć również Janusza Misiewicza i Jerzego Tarasiewicza.
więcejŁosoś dla Hitlera, czyli "zurück zum Reich"
Łosoś dla Hitlera, czyli "zurück zum Reich" W drugiej połowie maja roku 1933 Gdańsk pogrąża się w politycznej gorączce, wywołanej przez zbliżające się wybory do gdańskiego Sejmu (Volkstagu) zaplanowane na dzień 28 maja. Przeprowadzenie wyborów staje się koniecznością po tym, jak w marcu prezydent Senatu Wolnego Miasta Gdańska (czyli - wybieranej głosami posłów sejmowych - władzy wykonawczej), Ernst Ziehm przedterminowo rozwiązuje Senat.
więcejOdkopano fundamenty Baszty Nowej
Odkopano fundamenty Baszty Nowej Na budowie wiaduktu Biskupia Górka dokonano kolejnego odkrycia archeologicznego. Pod koniec ubiegłego tygodnia koparka odsłoniła fundamenty Baszty Nowej , która istniała od XV do XIX stulecia. Razem z położonymi w tym samym wykopie kazamatami Bastionu Wiebego zostaną wpisane do rejestru zabytków. Oznacza to, że nie ma mowy o ich wyburzeniu.
więcejHistoryczna siedziba strażaków po nowemu
Historyczna siedziba strażaków po nowemu Można już podziwiać w pełnej okazałości efekty przebudowy gmachu Straży Pożarnej we Wrzeszczu. Po kilku miesiącach robót dobudowano dodatkową kondygnację, zaś nowa elewacja nawiązuje do wyglądu budynku sprzed ponad stu lat.
więcejAtrakcje na rozpoczęcie Rejsu Niepodległości
Atrakcje na rozpoczęcie Rejsu Niepodległości W niedzielę w południe Dar Młodzieży wypłynie z Gdyni w Rejs Niepodległości. Świętowanie zaplanowanej na cały rok wyprawy rozpocznie się na parkingu, na końcu al. Jana Pawła II już w piątek. W programie m.in. koncerty, pokaz fajerwerków i pokazy w planetarium.
więcejHistoria przepompowni na Ołowiance
Historia przepompowni na Ołowiance Niepozorne budynki z żółtej cegły kryją w sobie urządzenia służące do odbioru nieczystości wielu dzielnic Gdańska oraz całego Sopotu. Przepompownia działa na Ołowiance od blisko 150 lat.
więcejZobacz wnętrze zbiornika "Stary Sobieski"
Zobacz wnętrze zbiornika "Stary Sobieski" Składa się z trzech żelbetowych pierścieni, przetrwał do czasów współczesnych w niemal niezmienionej formie, a w jego czeluściach można doświadczyć niesamowitego echa. Mowa o nieczynnym zbiorniku wody Stary Sobieski z 1911 roku, który znajduje się na szczycie Góry Szubienicznej we Wrzeszczu. Ten unikatowy zabytek sztuki inżynieryjnej został niedawno kapitalnie odremontowany, a pod koniec tego roku zostanie udostępniony do zwiedzania.
więcejTumany, mgła, pioruny i groźne węże
Tumany, mgła, pioruny i groźne węże Maj roku 1923 nie należał do spokojnych - i to nie tylko dlatego, że "przeszła nad Gdańskiem [pierwsza tamtego roku] burza, która - szczęśliwie - "trwała jednak tylko ...
więcej