Trojmiasto.pl: Historia

Nowy herb województwa pomorskiego?
Nowy herb województwa pomorskiego? Czarny gryf w nieco zmienionym kształcie na tarczy podzielonej w pas na dwa pola, gdzie na górnym z nich widnieje Orzeł Biały. Taki projekt nowej wersji herbu województwa pomorskiego proponuje dr Jerzy Michta, uznany specjalista z dziedziny heraldyki. Urzędnicy pomysł traktują jako ciekawostkę.
więcejSamolot z Babich Dołów w remoncie
Samolot z Babich Dołów w remoncie Znajdujący się na postumencie przy ul. Ikara na Babich Dołach samolot TS-8 Bies został w poniedziałek rano zdemontowany. Będzie remontowany w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 o czym w zeszłym roku zdecydowali głosujący w budżecie obywatelskim.
więcejInscenizacja bitwy o Twierdzę Wisłoujście
Inscenizacja bitwy o Twierdzę Wisłoujście Narracja lektora, dwa okręty, ok. 200 rekonstruktorów z całej Europy i tysiące efektów pirotechnicznych. W sobotnie popołudnie na terenie Twierdzy Wisłoujście odbyła się widowiskowa rekonstrukcja bitwy, jaką stoczyły ze sobą wojska polskie i szwedzkie w 1628 roku. Inscenizację podziwiały tysiące gdańszczan i turystów.
więcejLato nad morzem w 20-leciu międzywojennym
Lato nad morzem w 20-leciu międzywojennym Gdy przeglądamy gazety sprzed 95, 90 i 80 lat widać, że nasi przodkowie mierzyli się z podobnymi problemami, z jakimi mamy do czynienia dziś.
więcejPodręcznik do chemii z 1863 r. na PG
Podręcznik do chemii z 1863 r. na PG Biblioteka Politechniki Gdańskiej wzbogaciła się o drogocenny eksponat - wydany ponad 150 lat temu niemiecki podręcznik do chemii. Książkę podarował uczelni Andrzej Urbańczyk, żeglarz i pisarz wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, a przy tym absolwent Wydziału Chemicznego z 1960 roku.
więcejMniejszy parking, ale ocalony zabytek
Mniejszy parking, ale ocalony zabytek Parking przed urzędem na Okopowej będzie mniejszy o 100 miejsc, inaczej zostanie też wytyczony dojazd do niego, ale zmiany nie dotkną wiaduktu Biskupia Górka - takie są konsekwencje odkrycia podczas prac archeologicznych kazamatów Bastionu Wiebego i fundamentów Baszty Nowej, które zostaną zachowane i wyeksponowane.
więcejTablice upamiętnią ważnych gdańszczan
Tablice upamiętnią ważnych gdańszczan W Gdańsku pojawią się jednolite tablice pamiątkowe z informacjami o osobach i wydarzeniach o znaczeniu historycznym dla miasta. Pierwsze zawisną w najbliższy weekend, podczas Światowego Zjazdu Gdańszczan.
więcej"Kto ma morze - tego nikt nie zmoże"
"Kto ma morze - tego nikt nie zmoże" Chociaż tegoroczne Święto Morza, obchodzone w ostatni weekend czerwca, przeszło już do historii, proponujemy przyjrzeć się historycznej, drugiej odsłonie tej imprezy, która miała miejsce w roku 1933.
więcejPogrzeb wojskowych nękanych po II wś.
Pogrzeb wojskowych nękanych po II wś. W piątek w Porcie Wojennym na Oksywiu odbędą się państwowe uroczystości pogrzebowe oficerów i podoficerów Marynarki Wojennej, którzy zginęli z rąk komunistów. Msza św. odprawiona zostanie na okręcie ORP Błyskawica, który na tę okoliczność został zaholowany na Oksywie.
więcejWysocy oficerowie flot różnych państw
Wysocy oficerowie flot różnych państw Na 100-lecie odzyskanie niepodległości przez Polskę przypominamy postaci trzech wysokiej rangi oficerów polskiej Marynarki Wojennej, którzy choć zaczynali kariery we flocie innego kraju, nigdy nie zapomnieli, że są Polakami.
więcej