Trojmiasto.pl: Historia

Historia zapomnianych okrętów
Historia zapomnianych okrętów O tym, jak groźną bronią potrafią być okręty podwodne mogliśmy przekonać się już podczas I wojny światowej, gdy U-9 pod dowództwem Otto Weddigena zatopił podczas jednego ataku trzy brytyjskie krążowniki pancerne (początkowo flagowy HMS Aboukir, a następnie ratujące go HMS Houge i Cressy). Oczywiście oddzielną kwestią było tu zachowanie angielskich dowódców, którzy wykazali się daleko idąca niefrasobliwością, ale fakt pozostaje faktem. Na nową broń zaczęto patrzeć z dużo większym respektem, ale też od razu ruszyły prace nad tym, by nowe zagrożenie zminimalizować. Tak powstały bomby głębinowe, a niebawem i nowy rodzaj okrętów - ścigacze.
więcejProf. Penson Honorową Obywatelką Gdańska
Prof. Penson Honorową Obywatelką Gdańska Siedziała na Pawiaku i w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. W latach 80. była lekarką Lecha Wałęsy. Mimo swojego wieku pozostaje aktywną komentatorką życia w Trójmieście. Profesor Joanna Muszkowska-Penson jest kandydatką do tytułu Honorowej Obywatelki Gdańska.
więcejMarzec 1968 r. w Trójmieście
Marzec 1968 r. w Trójmieście Jednego marcowego dnia z kiosków w centrum Gdańska wykupiono wszystkie gazety. Nie po to, by je czytać, lecz by spalić przy okrzykach "Prasa kłamie". To był symbol studenckich protestów w Trójmieście w marcu 1968 roku. Wydarzenia te miały bardzo gwałtowny przebieg, a w samym Gdańsku doszło do największej w skali kraju manifestacji.
więcejSztormowo na Bałtyku, niebezpiecznie na drogach
Sztormowo na Bałtyku, niebezpiecznie na drogach Pierwsza dekada marca roku 1938 nie przyniosła mieszkańcom Wybrzeża rewolucyjnych zmian w pogodzie: zima z odejściem wcale się nie spieszyła.
więcejDzień Kobiet: tak go obchodzono przed laty
Dzień Kobiet: tak go obchodzono przed laty Wręczanie goździków czy rajstop, okolicznościowe akademie, publikacje w prasie, ale również zakrapiane imprezy w zakładach pracy. To nieodłączne elementy, które przed 1989 rokiem towarzyszyły obchodom Dnia Kobiet. Z tej okazji prezentujemy czytelnikom garść zdjęć z okresu PRL-u, na których utrwalono niektóre z zapomnianych tradycji.
więcejSzukają twórców pomnika Polski Morskiej
Szukają twórców pomnika Polski Morskiej Pomnik Polski Morskiej ma zostać odsłonięty na skwerze Kościuszki w czerwcu. Gdynia ogłosiła właśnie przetarg na prace budowlane. Jego rozstrzygnięcie zaplanowano na 20 marca. Przypomnijmy, że koncepcja i wygląd monumentu zostały wybrane rok temu.
więcejPrzeszła defilada Żołnierzy Niezłomnych
Przeszła defilada Żołnierzy Niezłomnych IV Defilada Żołnierzy Niezłomnych przeszła przez centrum Gdańska. Uczestniczyło w niej ponad 150 rekonstruktorów, w tym generał Władysław Anders na białym koniu, ciężki sprzęt wojskowy i setki mieszkańców.
więcejDefilada dla Żołnierzy Niezłomnych
Defilada dla Żołnierzy Niezłomnych W niedzielę ulicami Gdańska przejdzie IV Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Weźmie w niej udział 150 rekonstruktorów z około dziesięciu różnych formacji, będzie też ciężki sprzęt wojskowy, w tym czołg. Na zakończenie przy Zielonej Bramie odbędzie się koncert pieśni patriotycznych, także w rytmie rapu.
więcejRaport z budowy Gdyni A.D. 1928
Raport z budowy Gdyni A.D. 1928 Przełom lutego i marca roku 1928: miasto Gdynia rozpoczyna właśnie trzeci rok istnienia. Razem z "Gazetą Gdańską - Echo Gdańskie" odwiedzamy ten największy w ówczesnej Polsce plac budowy: prace budowlane w nowym porcie idą pełną parą, "budząc powszechny entuzjazm społeczeństwa".
więcejSzlakiem trójmiejskich skamieniałości
Szlakiem trójmiejskich skamieniałości Jeśli wydaje ci się, że o trójmiejskich zabytkach wiesz wszystko, żaden z nich nie kryje przed tobą tajemnic i znasz na pamięć każdy ich detal, to zapewne jesteś w błędzie. Jest coś, co zapewne zainteresuje wielu poszukiwaczy i odkrywców, turystów, ale i mieszkańców - szlak trójmiejskich skamieniałości.
więcej