TVN24.pl - wiadomości z kraju

Wielkie zmiany w ordynacji wyborczej. Sejm uchwalił przepisy autorstwa PiS
Sejm uchwalił w czwartek zmiany w ordynacji wyborczej autorstwa PiS wraz z licznymi poprawkami tego klubu. Nowe rozwiązania to m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast liczona od wyborów samorządowych w 2018 r., JOW-y w gminach do 20 tysięcy, wygaszenie kadencji PKW. Nie będzie głosowania korespondencyjnego.
więcejSzef PKW: uchwalone zmiany w ordynacji to rodzaj parawanu
Silny element rządowy wkracza - powiedział Wojciech Hermeliński, szef Państwowej Komisji Wyborczej, odnosząc się do uchwalonych zmian w ordynacji wyborczej autorstwa PiS. Dodał, że jeżeli ustawodawca zmienia cały system wyborczy to niech powie wprost, że pełną odpowiedzialność za ten proces przejmuje MSWiA.
więcejZmiana nazw ulic tylko za zgodą IPN i wojewodów
- Nie lepiej od razu zbombardować całą Warszawę? - pytał w Sejmie Krzysztof Mieszkowski, poseł Nowoczesnej, odnosząc się do projektu nowelizacji tzw. ustawy dezubekizacyjnej autorstwa PiS przyjętej w piątek przez Sejm.
więcejPremier Morawiecki wyjechał z unijnego szczytu przed jego zakończeniem
Premier Mateusz Morawiecki wyjechał z Brukseli przed końcem odbywającego się tam szczytu Unii Europejskiej. Jak informują polskie służby dyplomatyczne, szef rządu musiał wylecieć wcześniej do Polski z powodu obowiązków w kraju.
więcejWicemarszałek Senatu: rekonstrukcja rządu obejmie "superważne" resorty
Styczniowa rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego obejmie co najmniej kilka resortów, w tym te zaliczane do "superważnych" - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Dodał, że rekonstrukcja obejmie mniej niż połowę ministrów.
więcejBielan: byłem zaskoczony decyzją KRRiT
Nie mamy żadnego wpływu na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan odnosząc się do decyzji KRRiT w sprawie sposobu relacjonowania przez TVN24 wydarzeń w Sejmie i przed Sejmem z grudnia 2016 roku. Dodał, że jej podstawą były przepisy obowiązujące od wielu lat, a nie wprowadzone przez rząd PiS.
więcejRzecznik: prezydent nie widzi przesłanek do wetowania swoich ustaw
Wszystkie najważniejsze postulaty prezydenta Andrzeja Dudy dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego pozostały w ustawach, a wprowadzone poprawki nie wypaczają jego intencji - powiedział w piątek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.
więcejZarzuty za podpalenie biura Beaty Kempy. "To był czyn o charakterze terrorystycznym"
Mężczyzna podejrzany o podpalenie biura poselskiego minister Beaty Kempy usłyszał zarzut o charakterze terrorystycznym. Grozi mu za to do 15 lat więzienia. Sebastian K. przyznał się do winy. Jak powiedział kierował się żalem do rządzącej koalicji.
więcejAuto rozbiło się na drzewie. 15-latka walczy o życie
W Granowcu (woj. wielkopolskie) auto wypadło z drogi i uderzyło w drzewo. Kobieta i podróżująca z nią 15-letnia córka trafiły do szpitala. Dziewczynka walczy o życie.
więcejCiężarówka w ogniu i kłęby dymu nad autostradą
Doszczętnie spłonęła naczepa ciężarówki na autostradzie A1 w okolicach Włocławka (Kujawsko-Pomorskie). Informację, nagranie i zdjęcie auta w ogniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.
więcejZatrzymanie podejrzanych o uprowadzenie. Jeden zastrzelony przez antyterrorystów
Policyjni antyterroryści zatrzymali w piątek osoby podejrzane o uprowadzenie dla okupu połączone ze szczególnym udręczeniem. W trakcie akcji jeden z napastników został postrzelony - pomimo przeprowadzonej akcji reanimacyjnej mężczyzna zmarł.
więcejŁabędź utknął na torowisku. Strażnicy miejscy zdecydowali: trzeba go złapać
Niesforny łabędź wybrał się na przechadzkę po Podwalu Przedmiejskim w Gdańsku. Wtargnął na ruchliwą jezdnię, a potem utknął na torowisku. Pomogli mu strażnicy miejscy.
więcejEkspresowe tempo komisji. Kwadrans i projekty ustaw wracają do Senatu
Zaledwie piętnaście minut trwało w piątek posiedzenie senackiej komisji w sprawie ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Komisja zarekomendowała Senatowi ich przyjęcie bez poprawek.
więcejTragiczny wypadek, dwie osoby nie żyją
W miejscowości Osiek doszło do tragicznego wypadku. Dwóch mężczyzn zmarło na miejscu, trzy osoby zostały odwiezione do szpitali. Na miejscu pracuje prokurator.
więcej"Niestety jesteśmy słabszym ustrojem". Płeć ma wpływ na przebieg chorób
- Estrogeny, czyli hormony żeńskie chronią kobiety przed ciężkim przebiegiem choroby. Mężczyźni w wyniku działania swojego - testosteronu - chorują dłużej - mówi dr Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji. Okazuje się, że męska grypa to nie tylko miejska legenda. Materiał magazynu "Polska i Świat".
więcejSpotkanie "w swobodnej atmosferze". Morawiecki rozmawiał z Macronem
W piątek, przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Unii Europejskiej w Brukseli, premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Jak podał w oświadczeniu Pałac Elizejski, rozmowy dotyczyły przede wszystkim zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości i przyjmowania migrantów
więcej"Sądy są naszą jedyną tarczą przed wszechwładzą państwa"
Jeżeli sądy też przestaną być niezależne, to będziemy mieli bardzo duży problem z punktu widzenia praw obywatelskich - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Odniósł się do prezydenckich ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, nad którymi Senat ma głosować w piątek. Rzecznik wskazał, co zmiany będą oznaczały dla obywatela.
więcejŚmiertelnie potrącił pieszego i odjechał. Mieli tylko lusterko, w dwie godziny znaleźli kierowcę
Nie było świadków, nie było monitoringu. Mieli tylko kawałki lusterka i rozbitego reflektora. Te ślady wskazywały na markę samochodu, a ta ulica - lokalna - że sprawcą wypadku musiał być ktoś miejscowy. W dwie godziny znaleźli kierowcę, który potrącił śmiertelnie pieszego i uciekł.
więcejZmarł po obcięciu genitaliów. Brutalna zbrodnia pozostaje tajemnicą
Ta sprawa wstrząsnęła małą wsią Wronów w Wielkopolsce. W październiku zeszłego roku w jednym z domów znaleziono zwłoki mężczyzny. 57-latek miał wycięte narządy płciowe. Ktoś zrobił to z chirurgiczną precyzją. Kto? Tego nie wiadomo. Po 14 miesiącach od zdarzenia prokuratura w Ostrowie Wielkopolskim umorzyła sprawę.
więcej"Jesteśmy tu, bo nie jest nam wszystko jedno". Protesty w polskich miastach
Protesty przeciwko reformom sądownictwa zorganizowano w czwartek w wielu miejscach kraju. W Warszawie manifestowano przed Pałacem Prezydenckim i Senatem, w innych miastach "łańcuchami światła" otoczono budynki sądów.
więcej